Sprejem novega pasjega mladiča v dom je vznemirljiv čas, poln izzivov in veselja. Če ste dobro pripravljeni, se bo pasji mladič lahko hitreje privadil na novo okolje, ta proces pa bo prijetnejši tudi za vas.
Pred nakupom ali posvojitvijo pasjega mladička, se moramo o bodočem štirinožnem članu družine vestno podučiti in se ustrezno pripraviti. Ključno je, da se za kužka odločimo takrat ko z gotovostjo vemo, da imamo čas za zanj, za njegove treninge, učenje in socializacijo, saj bo ta kuža naš družinski član in sopotnik veliko let.
Za mladička nujno potrebujemo nekaj osnovne opreme, da bo njegovo življenje udobno, varno ter kvalitetno.
1. Povodec
Za šolanje in začetne stopnje socializacije so primernejši klasični povodci, ki omogočajo večji nadzor nad psom. Sicer pa lastniki običajno raje uporabljajo flexi povodce, ki psu omogočajo več svobode pri gibanju. Dobra alternativa so tudi preklopni povodci, ki omogočajo nastavljanje povodca na različne dolžine.
2. Ovratnica ali oprsnica
Odločite se za kvaliteten in vzdržljiv material (najlon ali usnje), vendar bodite pozorni, da je oprsnica oziroma ovratnica udobna. Pri izbiri oprsnic je bolje izbrati oprsnico, ki nima pasov čez ramenski obroč, saj te lahko ovirajo gibanje.
3. Identifikacijska oznaka
Priporočljivo je, da pes, poleg obveznega mikročipa, nosi tudi zunanjo oznako, ki je vidna s prostim očesom, lahko berljiva in dostopna. Najbolj pogosta in enostavna rešitev je identifikacijska značka na ovratnici, v katero se vgravira ali vpiše ime psa, vaš naslov in kontaktna številka.
4. Transporter
Da bo kuža varen tudi na potovanjih z avtomobilom. Odločite se lahko za plastične ali žičnate transporterje, lahko pa vaš kuža tudi prosto leži na zadnjih sedežih – za to boste potrebovali pregrinjalo za zadnje sedeže ter pasji pas. V primeru transporterja, je ključno, da je dovolj velik, da lahko pes v njem udobno sedi ali leži. Transporter se doma lahko uporablja tudi kot prostor za spanje, kar bo kužu na potovanju dalo še večji občutek varnosti in zadovoljstva.
5. Posodici za vodo in hrano
Kuža naj ima posodico za hrano in posodico za vodo, le te pa naj bodo ustrezne velikosti glede na velikost psa. Voda mora biti kužku na voljo ves čas, skrbeti pa moramo, da je sveža, čista in sobne temperature.
6. Igrače
Igračke izbiramo glede na velikosti psa.
Pri menjavi zob je pomembno, da kužku nudimo igrače za glodanje in žvečenje, ki bodo lajšale srbečico in masirale dlesni. Pozorni moramo biti, da se igrača ne lomi na manjše delce, ki bi lahko bili nevarni.
Za dodatno udobje in občutek varnosti, kužku priskrbimo tudi plišaste igračke, s katerimi se lahko cartajo, kot so to počeli s sorojenci in mamo ob sesanju.
Imeti moramo tudi nekaj igrač za aktivno igro, kot so vrvi za vlečenje in cukanje, žogice in podobno, kar krepi vez med lastnikom in mladičem in krepi samozavest kužka.
Odlično pa je tudi, da že mladičku ponujamo interaktivne miselne igrače, ki ga bodo spodbujale k razmišljanju, reševanju problemov in večale njegovo samozavest.
7. Ležišče
Izbiramo ležišča, ki so iz čim bolj pralnega in trpežnega materiala. Pazimo, da je dovolj veliko, da ustreza velikosti iztegnjenega psa.
8. Plenične podloge
Dokler se mladiček navaja na čistočo, so plenične podloge nepogrešljive v vsakem gospodinjstvu, saj nam bodo olajšali čiščenje za našim malim nadobudnežem.
9. Pripomočki za nego dlake
Kljub temu, da imajo mladički razmeroma kratko in nežno dlako, skušamo česanje uvajati čim prej, da se kuža na nego navadi. Za mladičke izbiramo nežne pripomočke za česanje, da mu pri tem ne poškodujemo občutljive kože. Pri kratkodlakih kužkih lahko uporabljamo gumijasto krtačo. Z njo kužka zmasiramo ter nežno odstranimo odmrlo dlako.
Šampon mora biti čim bolj nežen in naj vsebuje čim manj mila (ne sme se preveč penit). Psa ne smemo s šamponom kopati prepogosto. Načeloma zadostuje kopanje 1x na dva ali celo tri mesece. Če želimo kužka kopati pogosteje, moramo biti zelo pozorni na to, da izberemo BIO šampon s 100 % naravnimi sestavinami, ki je primeren za pogosto kopanje.
S prepogostim šamponiranjem se sicer s kože izpira zaščitni maščobni sloj in pojavita se srbečica in prhljaj. Če pride do teh težav je potrebno veliko časa in strpnosti, da zopet vzpostavimo normalno ravnovesje kože. Sestava pasjih šamponov je prilagojena pH kože psa, ki pa ni enaka, kot pri ljudeh, zato uporabljamo izključno šampone namenjene psom.
10. Čiščenje zob
Mladički imajo na začetku mlečne zobke, ki kasneje izpadejo, vendar je kljub temu priporočljivo, da psa že zgodaj navajamo na umivanje zob. Pomembno je tudi, da mladička že od začetka hranimo z briketi, saj se z grizenjem le teh preprečuje nabiranje oblog.
11. Čiščenje uhljev
Pasja ušesa so odlično mesto za rast bakterij in kvasovk, ki lahko povzročijo resne okužbe, zato je redno čiščenje le-teh obvezno. Uporabimo lahko posebna čistila, ki jih napršimo na krpico, s katero očistimo ušesa, ali pa uporabimo za to namenjene robčke.
12. Striženje krempljev
Če nimamo izkušenj, nam naj prvo striženje pokaže veterinar, saj lahko ranimo živi del kremplja. Posledica je močna krvavitev in hude bolečine za psa. Pomembno je tudi, da kuža čim več hodi po grobih površinah, saj si na ta način sam brusi in krajša krempeljčke. Za krajšanje krempljev lahko uporabimo klešče ali pilico.
13. Zaščita proti zajedavcem in parazitom
Zlasti v poletnih mesecih telesa naših kužkov postanejo idealno pribežališče različnih zajedavcem. Proti notranjim zajedavcem jih lahko zaščitimo s cepljenji in tabletkami, proti zunanjim pa z redno aplikacijo sredstev proti bolham in klopom.
14. Izbira hrane
Kakšno bo zdravje psa, je odvisno tudi od kvalitete hrane, ki jo pes je. Izogibamo se manj kvalitetni hrani, ki jo dobimo v živilskih prodajalnah, saj taka hrana ne vsebuje vseh sestavin, ki jih pes potrebuje za svoj razvoj, poleg tega pa je ta hrana običajno tudi preslana in lahko povzroči težave z ledvicami.
Hrana naj vsebuje čim manj žitaric ter čim več beljakovin živalskega izvora. Pomembno pa je tudi, da vsebuje hrana čim več svežega mesa in manj mesne moke. Pri mladičkih je pomembno, da imajo na voljo več obrokov dnevno. Tabela hranjenja je natisnjena na embalaži in jo je zelo priporočljivo upoštevati.
15. Priboljški
Pasji priboljški niso namenjeni samo razvajanju psa, temveč so nepogrešljiv spremljevalec treningov in šolanja. Vendar pa je potrebno količino priboljškov nadzorovati in njihovo hranilno vrednost prišteti dnevnemu obroku psa, sicer lahko pes hitro pridobi na telesni teži.