Nastopil je hladen del leta, ki s seboj prinaša obilico zabave v snegu, hkrati pa tudi mraz, led in posoljene površine. Kako to vpliva na našega ljubljenčka?
Glede mraza velja splošno pravilo – če je zelo mrzlo za vas, je tako tudi za ljubljenčka (razen za pasme, ki imajo kožuh prilagojen zimskim razmeram – malamuti, huskyi, samojedi, tibetanski mastifi, bernandinci, novofundlanci, …). Zato se lastniki velikokrat odločijo svoje kosmate prijatelje obleči v oblačila, ki jih na sprehodih prijetno grejejo. Ampak kaj pa njihove tačke?
Hladna tla, led in sol lahko ob daljši izpostavljenosti povzročijo izsuševanje in razpokanost pasjih blazinic – točno tako kot nam razpokajo ustnice ali koža na rokah, če je ne zaščitimo s kremo. Led in pesek imata velikokrat ostre robove in lahko kužku poškodujeta blazinice.
Zelo škodljivi so lahko tudi posipi proti zmrzovanju (natrijev in kalcijev klorid, pesek) – le ti lahko namreč kužku ostanejo na dlaki med blazinicami ali med prsti in povzročijo draženje kože, srbečico in izsušenost. Ko si kuža skuša posip odstraniti s tačk ga lahko tudi zaužije, kar lahko vodi v prebavne težave ali celo zastrupitev.
Ob daljših sprehodih, ko so kužki dalj časa izpostavljeni mrazu, se njihovo telo odzove tako, da zmanjša prekrvavitev na zunanjih delih telesa (tačke, smrček, ušesa) in ohranja toplo samo njegovo jedro - glavne organe. Kužku lahko posledično začne zmrzovati mokra dlaka med blazinicami, kar lahko povzroča bolečine, pride pa lahko tudi do ozeblin.
Če so tačke mokre dalj časa, lahko pride do nastanka bakterij med prsti, to pa vodi do vonja po koruznem čipsu, ki ga poznajo številni pasji starši. Preveč bakterij povzroča tudi druge težave, kot so srbenje, rane in okužbe, zato poskrbite, da tačke vašega kužka ne bodo predolgo premočene.
Kako torej skrbeti za tačke našega pasjega prijatelja pozimi?
- Poskrbite, da ima kuža postrižene kremplje. Če so kremplji predolgi, bo to povzročilo, da bo imel kuža prste bolj razprte, in med blazinice se mu bo tako ujelo več snega, ledu in soli.
- Prav tako poskrbite, da je dlaka med blazinicami pristrižena, saj se bo tako nanjo ujelo manj snega in ledu (še posebej pri dolgodlakih psih).
- Blazinice pred sprehodom zunaj namažite s kremo za pasje tačke. Krema bo tačke zaščitila pred razpokanostjo in razdraženostjo ter zmanjšala oprijemanje ledu, snega in soli.
- Po prihodu domov kužku s toplo vlažno krpo očistite tačke, da odstranite sol ter sneg in led. Tačke lahko tudi pomočite v posodico s toplo vodo in jih nato obrišete. Nato jih skrbno osušite. Blazinice ponovno namažite s tankim slojem kreme za tačke, ki jih bo regenerirala ter ohranila mehke in prožne.
- Najboljšo zaščito pasjih tačk pa nudijo pasji čevlji. Obujejo se kot nogavičke, nato pa pričvrstijo z ježki ali vrvicami. Spodnji del je iz protizdrsnega materiala. Pri čeveljčkih morate biti pozorni, da jih ne zategnete preveč – ne smejo omejevati gibanja. Skrbite, da notranjost čevljev ostane čista in suha. Številni kosmatinčki na tačkah ne marajo obutve, zato jih je priporočljivo navajati postopoma. Čeveljčke kupite nekoliko prej in jih kužku najprej nadenite za krajši čas, lahko tudi v hiši. Zamotite ga z božanjem in priboljški, da se ne bi prehitro začel sezuvati. Čas nošenja čevljev postopoma podaljšujte, dokler jih kuža ne bo pripravljen nositi za daljši sprehod.
Poskrbite za varnost svojega ljubljenčka in uživajte v zimskih radostih!
Viri: